Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/diablo-3-tooltip/d3tt-functions.php on line 218

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/diablo-3-tooltip/d3tt-functions.php on line 218

Easter eggs czyli różnego rodzaju nawiązania do innej „rzeczywistości” występują w Diablo III naprawdę bardzo często. Postanowiliśmy zebrać ich możliwie jak najwięcej i udowodnić Wam, że polscy tłumacze mają naprawdę ułańską fantazję Część z nich jak np. Medalion Geralta możemy rozpoznać od razu, natomiast wiele innych jak np. Brzytwa Okama będzie dla Was prawdziwą zagatką, której sami moglibyście nie rozwiązać.

diablo3_whimsyshire-cutted

easteregg diablo3Ułomek Boyarskiego (Boyarsky’s Chip) – w opisie widzimy, że został odnaleziony w podziemnej krypcie i przekuty w klejnot przez niejakiego Boyarskiego. Nie ma wątpliwości, że chodzi tu o chip do oczyszczania wody, którego znalezienie było głównym zadaniem w pierwszej części Fallout’a. Także nazwisko Boyarski nie jest przypadkowe – Leonard Boyarski to wspołtwórca Diablo III, który pracował także nad grami z serii Fallout.

Solilokwium Lefebvre’a (Lefebvre’s Soliloquy) – Marcel Lefebvre – francuski biskup katolicki, który odmówił zaakceptowania zmian następujących po II soborze watykańskim, pociągając za sobą innych, równie konserwatywnych księży francuskich.

Kostka Kanaiego – Kevin Kanai Griffith był niezastąpionym członkiem rodziny Blizzarda i wieloletnim fanem Diablo. Dołączył do Blizzarda jako grafik i trafił do zespołu World of Warcraft w 2005 r. Cios przyszedł w lutym 2012 r., kiedy u Kevina wykryto bardzo rzadką postać raka nazywaną mięsakiem pęcherzykowatym tkanek miękkich (ang. ASPS – Alveolar Soft Part Sarcoma). Kevin nie tracił ducha przez cały trudny okres walki z chorobą i pracował nad Diablo III tyle, ile tylko mógł. To on zaproponował elementy otoczenia takie jak cykl dnia i nocy, który można zobaczyć w trybie przygodowym. Mimo jego niezłomnej walki, 17 października 2014 r. Blizzard stracił współpracownika i ukochanego przyjaciela.

Medalion Geralta (Kymbo & Gold) – nawiązanie do Wiedźmina „Zło to zło. Mniejsze, większe, średnie, wszystko jedno, proporcje są umowne a granice zatarte (…), jeżeli mam wybierać pomiędzy jednym złem a drugim, to wolę nie wybierać wcale.” Autor: Andrzej Sapkowski, Mniejsze zło, Geralt do Stregobora.

Alternatywa Anioła (Dovu Energy Trap) – przedmiot nawiązuje do popularnego polskiego serialu Alternatywy 4 gdzie dozorcą bloku przy tytułowej ulicy był niejaki Stanisław Anioł.

Haori Saar Matów (Shi Mizu & Haori) – nie jest to tylko nawiązanie do Sarmacji. Zwróćcie uwagę na opis: „Pozorując swe zniknięcie, Ethan – ostatni Wojownik Cieni – przystąpił do Władców Upadłego, by wyrównać rachunki z Juarezem. Starli się na tyłach wroga, w krainie anomalii i konającego światła, gdzie niegdyś żyły smoki.” – z kronik Saar Matów, wojowników i artystów znajdziecie tam sporo tytułów polskich gier, gdzie niektóre z nich są naprawdę dobrze ukryte.

Honor Małego Rycerza (Gift of Silaria) – nawiązuje do postaci literackiej jeden z głównych bohaterów Trylogii Henryka Sienkiewicza. Ze względu na niski wzrost zwany był Małym Rycerzem.

Zerwikaptur (Faithful Memory) – Longinus Podbipięta herbu Zerwikaptur – bohater Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza nosi pod pachą olbrzymi miecz krzyżacki, nazywany Zerwikapturem, który otrzymał po przodku Stowejce.

Kusza Ordona (Bakkan Caster) – porównajcie opis przedmiotu z wierszem Adama Mickiewicza – Reduta Ordona „Artyleryi ruskiej ciągną się szeregi, prosto, długo, daleko, jako morza brzegi”

Brzytwa Okama (Deadly Rebirth) – żart obecny tylko w polskiej wersji językowej. W oryginale to po prostu Deadly Rebirth. Brzytwa Ockhama to zasada (m.in. w ekonomii), wedle której w wyjaśnianiu zjawisk należy dążyć do jak największej prostoty.

Kat Schrodingera (The Executioner) – polscy tłumacze postanowili także nawiązać do Kota Schrodingera, słynnego eksperymentu myślowego z hipotetycznym kotem wykorzystywanym w mechanice kwantowej.

Pierwszy Lot (Gyrfalcon & Foote)„Korbacz ten należał do legendarnego bohatera, Aleksandra zwanego Białym Orłem. W czasie swych niezliczonych przygód, Biały Orzeł był kuszony przez syreny, a dzięki sile swej niezachwianej wiary udało mu się także przeżyć plagę czarnej śmierci” Aleksander Poniatowski, polski superbohater to główna postać w komiksie Biały Orzeł.

easteregg diablo3Pastorał Nathanka (Wormwood) – tego żartu chyba nie trzeba tłumaczyć. Piotr Natanek prezbiter rzymskokatolicki archidiecezji krakowskiej, kaznodzieja i rekolekcjonista.

Stalowe Naramienniki (Barter Town Pads) – Bartertown jest miastem do którego przybywa Mad „Max” Rockatansky, który od dwudziestu lat przemierza samotnie ziemię spustoszoną przez wojnę nuklearną. Miasto to powstało na terenie dawnej kopalni o archaicznej cywilizacji i niewolniczych stosunkach.

Deszczowiec (Beckon Sail) – nazwa tego płaszcza związana jest z aktorką Kate Beckinsale. Ponadto opis przedmiotu Ulubiony przez tych, którzy swoje walki staczają w piekle. nawiązuje do postaci Selene w popularnej serii filmów Underworld.

Trzysetna Włócznia (The Three Hundredth Spear) – Nawiązanie do słynnego komiksu Franka Millera 300. Opisuje bitwę pod Termopilami w 480 roku p.n.e. i wydarzenia, które do niej doprowadziły z perspektywy Leonidasa, króla Sparty. Komiks zainspirowany był filmem 300 Spartan z 1962 roku.

Spodnie Magika (Hammers Jammers) – w oryginale to Hammers Jammers, co jest nawiązaniem do MC Hammera i jego spodni z teledysku do utworu U Can’t Touch This. Polska nazwa przedmiotu zdaje się nawiązywać do śp. Piotra Magika Łuszcza.

Latarnia Sprawiedliwości (Justice Lantern) – oczywiste nawiązanie do Green Lanterna, komiksowej postaci z uniwersum DC, członka Justice League.

Bezoar (Bezoar Stone) – rzekomy kamień jelitowy, nagromadzenie niestrawionych substancji w żołądku zwierząt. Bezoary stwierdzane mogą być również u ludzi.

easteregg diablo3Pazur Loghana (Logan & Claw) – Logan aka Wolverine – fikcyjna postać, superbohater, znana z różnych serii komiksowych wydawanych przez Marvel Comics. Wolverine jest pochodzącym z Kanady mutantem, którego cechuje zdolność szybkiej regeneracji uszkodzonych tkanek ciała i kostne szpony chowane w przedramionach obu rąk.

Peleryna Mrocznego Rycerza (Cape of the Dark Night)„Ci którzy chcą czynić zło to zabobonni tchórze” Łowca Demonów Bayne – co tu dużo mówić – Batman! Nie Bayne tylko Wayne 🙂

Gest Orfeusza (Gesture of Orpheus)„Stara skartarska legenda głosi, że Orfeusz uratował żonę z zaświatów używając tej właśnie różdżki” – dość oczywiste nawiązanie do greckiego mitu.

Tasker i Theo (Tasker And Theo) – Liam Tasker był brytyjskim żołnierzem, który służył w Afganistanie razem ze swoim psem Theo. Ich zadaniem było wykrywanie bomb. Zmarli w 2011 roku.

Gniew Burzy, Błogosławione Ostrze Goniącego Wiatr (Thunderfury, Blessed Blade of the Windseeker) – doskonale znany przedmiot wszystkim fanom World of Warcraft w zasadzie przeniesiony tej epickiej gry.

Uszy na Sznurze (String of Ears) – ukłon w stronę fanów poprzednich części Diablo, gdzie zbierało się uszy pokonanych graczy. Podobny przedmiot był także w Diablo II.

Ślepa Wiara (Blind Faith) – opis przedmiotu „Nie ufaj oczom, mogą Cię bowiem zawieźć” nawiązuje do Gwiezdnych Wojen: część IV Nowa nadzieja. Słowa te zostały powiedziane przez Ben’a Kenobi do Luke’a Skywalkera podczas jednego z treningów.

Bezdenna Mikstura Pomocy Kulla (Bottomless Potion of Kulle-Aid) – w oryginale nawiązuje do maskotki Kool Aid Man’a reklamującej popularny napój w Stanach Zjednoczonych.

Obrońca Zachodniej Marchii (Defender of Westmarch) – każdy fan serii Gra o Tron wie o co chodzi. Tego tłumaczyć po prostu nie trzeba.

easteregg diablo3Wzlot Halcyjona (Halcyon & Ascent) – wyglądem nawiązuje do stroju popularnego producenta muzycznego deadmau5’a.

Kostucha (Kill)„W ostatnich chwilach życia ludzie pokazują swoje prawdziwe oblicze opis przedmiotu nie jest wcale nieznanego autorstwa. Słowa te wypowiedział Joker w filmie The Dark Knight – Mroczny Rycerz.

Lament (Lamentation)„Idealny podczas niszczenia wrogów i napawania się ich cierpieniem.” opis przedmiotu to słowa Arnolda Schwarzeneggera w filmie „Conan Barbarzyńca” z 1982 r.

Duma Kasjusza (Pride of Cassius)„Poruszał się szybko i uderzał mocno. Był największym wojownikiem, jakiego znała ta ziemia.” nawiązanie do Muahammad’a Aliego, który zanim zmienił imię i nazwisko nazywał się Cassius Marcellus Clay.

easteregg diablo3Młot Schaefera (Schaefer & Hammer)„Ta wykuta na lodowych pustkowiach północy broń stanowi hołd oddany rzemieślnikom z rodu Schaeferów.”. Condor Games (później Blizzard North) zostało założone w 1993 roku przez takie osoby jak Max Schaefer, Erich Schaefer i David Brevik.

Horadryjski Hamburger (The Horadric Hamburger) – nic dodać nic ująć – hamburger.

Komurla (The Murlocket) – przywołuje stworzenie z otchłani dobrze nam wszystkim znane z World of Warcraft.

Jedność (Unity)„Symbol pokoju, miłości i wspólnoty wśród ludzi. Nadaje się również do tego, aby zostawić trwały ślad na czyjejś twarzy” – zarówno opis jak i sam przedmiot nawiązuje do fragmentu komediowego skeczu Dave’a Chapelle’a.

comments

Author Anonymous
Published
Categories DIABLO III