Nefalemowie, mija kolejny miesiąc sezonu siódmego, warto by go zatem podsumować. Zainteresowanych sytuacją w Blizzardzie i całej otoczce Diablo odsyłamy do Tygodniówek Ajantisa. My zajmiemy się sferą czysto game’ingową – do dzieła.

Na początek smutna refleksja dotycząca społeczności graczy, otóż tłumy zalewające serwery od startu sezonu to już pieśń historii. Oczywiście zawsze liczymy się z tym, że część graczy zaczyna sezon jedynie w celu odblokowania kolejnej zakładki, ale są też tacy, którzy po prostu czują się wypaleni monotonią bądź zawiedzeni nową zawartością, która zwyczajnie nie spełniła ich oczekiwań. Niestety ten odsetek nigdy nie był tak duży jak obecnie i z każdą chwilą zdaje się być coraz większym problemem. Być może pora pomyśleć o skróceniu sezonu z trzech do dwóch miesięcy, bo przy obecnej tendencji do końca sezonu dotrwa może 20% tych którzy go zaczynali. Nawet nasi redakcyjni koledzy przejawiają już pierwsze symptomy znużenia, a przecież miłość do serii Diablo i zaufanie do Blizzarda zawsze były naszą mocną stroną…

sezon 7 diablo 3

Twórcy obiecali nam, że ten sezon przyniesie spore zmiany w balansie i stylu rozgrywki. Cóż, z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że… jest lepiej, ale to jeszcze nie to na co czekamy. W dalszym ciągu do dyspozycji mamy masę setów i legend, ale użytecznych z tego wszystkiego jest zaledwie garstka. Posiadamy fantastyczne buildy i mnóstwo pomysłów jak je wykorzystać, ale ich grywalność pozostawia wiele do życzenia. Nie tak to sobie wyobrażaliśmy. Poszczególne kombinacje miały być konkurencyjne względem siebie, tymczasem w najlepszym przypadku jedno nadaje się na t13 a drugie na GRy. Wyjątkiem jest tu jedynie szaman ze swoim żniwiarzem, piekielnym kłem oraz ostatnio także arachyrem. Jeżeli natomiast chodzi o składanie drużyn, to łączymy się w bólu ze wszystkimi krzyżowcami, oraz łowcami demonów – który to już raz i który tym razem policzek nadstawiacie? Podsumowując:

  • Różnorodność na plus
  • Balans (kolejny raz) na minus

Rozgrywka? Z jednej strony gra się przyjemniej zwłaszcza na niższych poziomach Głębokich Szczelin. Z drugiej strony na wysokich poziomach, szczególnie tych z tablic wyników Diablo traci niemal cały swój urok, oto bowiem barbarzyńca zbiera przeciwników z okolicy, mnich formuje z tego kupki, szaman z  drugim mnichem zamieniają je na % z paska postępu, następnie ctrl c + ctrl v… zaraz, czyśmy już tego wcześniej nie grali? Dokładnie, ten sam schemat przerabiamy już od dobrych kilku sezonów, z tym, że teraz w roli czarotornada i statycznego monka mamy nietoszamana. Mało tego, na średniowysokich szczelinach można nawet spotkać drużyny z 3 supportami i czarownikiem – właśnie TAK! Co prawda nie kręci już tornad, ale jednak coś tu jest baaardzo nie tak…

Z powodów osobistych pominiemy kwestię tęczowego goblina, nasz kolega omal nie wylądował w psychiatryku po odesłaniu do kaprysowa tysięcznego towarzysza, a Księżniczki jak nie było tak nie ma…

Nie wspomnimy też o wiecznie przepełnionej skrzynce, w której przechowujemy klejnoty, również te przewidziane do ekwipunku, materiały rzemieślnicze, klucze, materiały z aktów, ekwipunek na kilka postaci x kilka buildów, interesujące i przyszłościowe legendy itp. itd. x2 w przypadku HC. Nie wiem jak wam się to udaję, ale my za cholerę nie dajemy rady tego wszystkiego pomieścić. Wystarczyłoby dodać opcję odblokowywania zakładek za złoto co kolejne -set paragonów, lub rekordów solo, cokolwiek… może ktoś tam w końcu na to wpadnie?

RNG czy to statystyk przedmiotów czy zawartości szczelin, oraz niemożność dzielenia się przedmiotami to temat na osobny artykuł, zresztą dotyczy całego Diablo a nie stricte sezonu, więc do później 😉

Z OSTATNIEJ CHWILI! Blizzard postanowił zakończyć sezon po zaledwie 10 tygodniach, zapowiedział nawet kolejny. Dlaczego tak nagle, i gdzie jest PTR? – Zapraszamy do dyskusji w naszej grupie oraz fanpage na facebooku!

GŁĘBOKIE SZCZELINY - META

W mijającym miesiącu obserwowaliśmy kilka ciekawostek związanych z setupem mnicha supporta. Po pierwsze na wyposażeniu mnichów pojawił się zestaw Uliany, a konkretniej elementy nakładające na przeciwników efekt eksplodującej dłoni. Całkiem sensowne rozwiązanie zwłaszcza na tak zwanych speed runach. Gdzie zatem kryje się owa ciekawostka? Otóż, żeby cała ta intryga miała sens, mnich musiał zarezerwować jeden ze slotów na umiejętności pod Eksplodującą Dłoń z runa Kruchość Ciała (w tym właśnie tkwi cały potencjał – dodatkowy bonus do obrażeń dla całej drużyny) zabawnym zbiegiem okoliczności jedna z drużyn zapewne w wyniki niedopatrzenia, ruszyła z takim mnichem na podbój głębokich szczelin, zapisując się nawet w czołówce rankingu. Szkopuł w tym, że owy mnich nie posiadał eksplodującej dłoni na pasku umiejętności, więc uliana nakładała zwykłą nie posiadająca runy ED, nie wyrządzając potworkom praktycznie żadnej szkody. Mimo wszystko rekord został zauważony, odnotowany i skopiowany a setup mnicha rozprzestrzenił się na serwerze niczym wirus grypy i musiało minąć trochę czasu zanim gracze powrócili do wariantu z Kruchością Ciała. Doszły nas nawet słuchy, że to kolejny bug/exploit, że ktoś, coś wyliczał i to naprawdę działa. Cóż… póki co odłożymy to na półeczkę niezliczonych teorii spiskowych świata Diablo.

Kolejną ciekawostką u mnichów, która tym razem na na dobre zagościła w profilach graczy, została laska, patyk czy po prostu tak zwany kijek na kapliczki, umożliwiający uzyskanie przez całą drużynę losowego efektu poczciwych kapliczek z trybu przygody, takich jak zwiększona szybkość ataku czy dodatkowe doświadczenie. Efekt ten uzyskuje się po zabiciu demona, tyle tylko, że szansa na to jest naprawdę mizerna, poza tym nie zawsze trafiamy na demony, które swoją drogą nie należą do najbardziej pożądanych stworków vide Opresory, jednak skoro „topka” tak biega, to musi być dobrze!

A co u innych klas? Ano różnie, bardzo różnie. Barbarzyńca robi to co zwykle – biega, krzyczy i zagania mobki. W kuluarach mówi się, że to teraz najważniejsza postać w całej drużynie. I wiecie co? W pełni się z tym zgadzamy, dobry dziukus to połowa sukcesu, można mu nawet wybaczyć to, że sypia z kozami… Poczciwy Szaman dalej serwuje grillowane nietoperze, ostatnio jednak zmienił garderobę i pojawił się w szatach Arachyra. Pytanie czy to chwilowy trend czy może w końcu meta? W trybie solo, widziano również trochę zapomnianego Nefrytowego Żniwiarza, który jednak nie cieszy się zbytnią popularnością i ginie w tłumie Dryblasów zwanych pieszczotliwie Gargamelami. Czarownicy definitywnie wypadli z obiegu i teraz oprowadzając jedynie znudzonych supportów po Szczelinach między 80 a 95 poziomem. Warto jednak zaznaczyć, że support wizz to naprawdę ciekawy wynalazek, dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, że za pomocą czarnej dziury pochłania afiksy elit jak laser czy błyski. O reszcie klas (łowca i krzyżowiec) nie ma co pisać, grają nimi jedynie desperaci w grach publicznych, gdyż z każdej „cywilizowanej” drużyny wyrzucani są zanim jeszcze pojawią się w mieście. Po raz kolejny gracze zmuszani są do gry inną klasą niż ta, która chcą rywalizować w trybie dla pojedynczego gracza. Dlaczegoooo Blizzardzie?!

W kwestii mety wszystko już jest niemal pewne. Topowe zestawienie to Barbarzyńca (puller), Mnich (healer), Mnich (DD) i Szaman (DD). To właśnie ta ostatnia klasa pozwala na pewną elastyczność i wybór między setem kła a arachyra, a także między kosturem a świętym żniwiarzem z mojo. W drużynach 3osobowych również gramy na DD Mnicha a towarzyszą mu Barbarzyńca, oraz Mnich w roli supportów. W dwójeczkach mamy nieco większą różnorodność, bo wespół z helaerem biegają na zmianę, mnisi, szamani i czarownicy. Szczegółowy wykaz znajdziecie poniżej. Polskie akcenty na tablicach zaznaczyliśmy odpowiednią ikonką.

WSZYSTKIE BUILDY ZNAJDZIECIE NA NASZEJ STRONIE Z PORADNIKAMI!


DRUŻYNY 4 OSOBOWE

SEZON

1. GS 113 14:07
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Nipit
Szaman Piekielny Kieł Nietoperze DD – chipi
Mnich Mantra Iny Healer – Hoxango
Barbarzyńca Reakor Support – Aim3tti

2. GS 113 14:29
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Sicarius (WQW)
Szaman Arachyr Nietoperze DD – Alpha (WQW)
Mnich Mantra Iny Healer – Kollen (WQW)
Barbarzyńca Reakor Support – sVr

3. GS 112 14:26
Szaman Piekielny Kieł Nietoperze DD – Timpas (ROC)
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Tropic (ROC)
Mnich Mantra Iny Healer – Stingo (ROC)
Barbarzyńca Reakor Support – Vslot (ROC)

11.  GS 109 12:49

Szaman Piekielny Kieł Nietoperze DD – Sirczer (DoW)
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Eskavrede (DoW)
Mnich Mantra Iny Healer – Akuuku (DoW)
Barbarzyńca Reakor Support – Gregorosh (DoW)

NIESEZON

1. GS 115 13:58
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Viking420 (ZE)
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Xiansai (ZE)
Mnich Mantra Iny Healer – pwnz (ZE)
Barbarzyńca Reakor Support – Rob (ZE)

2. GS 113 13:51
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – MacDeath (WK)
Szaman Piekielny Kieł Nietoperze DD– Mizo (WK)
Mnich Mantra Iny Healer – BAJ27 (WK)
Barbarzyńca Reakor Support – IonXa (WK)

3. GS 112 13:09
Szaman Piekielny Kieł Nietoperze DD – Mikinator (WK)
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – fatal (WK)
Mnich Mantra Iny Healer – Daka (WK)
Barbarzyńca Reakor Support – V1ctorius (WK)

HARDCORE SEZON

1. GS 105 11:46
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Gotti
Szaman Piekielny Kieł Nietoperze DD – duitnau
Mnich Mantra Iny Healer – HagelHarry
Barbarzyńca Reakor Support – PsyArc

2. GS 104 13:36
Czarownica Ognisty Ptak Archont DD – Odin (RIP)
Czarownica Opus Magnum Delsere Support – Nikoto (RIP)
Mnich Mantra Iny Healer – Fiona (RIP)
Barbarzyńca Reakor Support – KennyOrange (RIP)

3. GS 104 14:23
Szaman Piekielny Kieł Nietoperze DD – ???
Czarownica Opus Magnum Delsere Support – g0r37s
Mnich Mantra Iny Healer – AfroZeus
Barbarzyńca Reakor Support – Enoti900

DRUŻYNY 3 OSOBOWE

1. GS 108 13:46
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – KAMIL (ZE)
Mnich Mantra Iny Healer – Nevetser (ZE)
Barbarzyńca Reakor Support – Xabster (ZE)

2. GS 107 14:31
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Sicarius (WQW)
Mnich Mantra Iny Healer – xenostone (SoS)
Barbarzyńca Reakor Support – sVr

3. GS 105 14:01
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Storm (19cm)
Mnich Mantra Iny Healer – Hoxango (21cm)
Barbarzyńca Reakor Support – Chewingnom (WQW)

9.  GS 103 13:50
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Sirczer (DoW)
Mnich Mantra Iny Healer – Akuuku (DoW)
Barbarzyńca Reakor Support – Gregorosh (DoW)

NIESEZON

1. GS 110 9:55
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Xiansai (ZE)
Mnich Mantra Iny Healer – Zolbor (ZE)
Barbarzyńca Reakor Support – Rob (ZE)

2. GS 109 13:54
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Mazarini
Mnich Mantra Iny Healer – phobos
Barbarzyńca Reakor Support – pitbull

3. GS 109 14:07
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – koko19656
Mnich Mantra Iny Healer – daiz666
Barbarzyńca Reakor Support – Maja

HARDCORE SEZON

1. GS 102 13:43
Czarownica Ognisty Ptak Archont DD – Odin
Mnich Mantra Iny Healer – Blim
Barbarzyńca Reakor Support – Fiona

2. GS 101 12:33
Szaman Piekielny Kieł Nietoperze DD – duitnen (RIP)
Mnich Mantra Iny Healer – HagleHarry (RIP)
Barbarzyńca Reakor Support – PsyArC (RIP)

3. GS 99 13:58
Szaman Piekielny Kieł Nietoperze DD – Enot1900 (XT)
Mnich Mantra Iny Healer – AfroZeus (XT)
Barbarzyńca Reakor Support – g0r37s (XT)

DRUŻYNY 2 OSOBOWE

1. GS 103 14:29
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Nipit (OZ)
Mnich Mantra Iny Healer – Hoxango (OZ)

2. GS 102 12:27
Mnich Mantra Iny Healer – n1vek (ZE)
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – KAMIL (ZE)

3. GS 102 14:04
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Hunter (One)
Mnich Mantra Iny Healer – Svetlana (One)

13.  100 14:59

Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Aticus (ZT)
Mnich Mantra Iny Healer – Hawet (ZT)

NIESEZON

1. GS 106 13:03
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Viking420 (ZE)
Mnich Mantra Iny Healer – pwnz (ZE)

2. GS 105 13:16
Mnich Mantra Iny Healer – pitbull
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – Mazarini

3. GS 105 14:20
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – DreikViharven
Mnich Mantra Iny Healer – faust

HARDCORE SEZON

1. GS 99 14:10
Ognisty Ptak Archont DD – Odin (RIP)
Mnich Mantra Iny Healer – Fiona (RIP)

2. GS 98 14:28
Mnich Mantra Iny Healer – PsyArC
Szaman Piekielny Kieł Nietoperze DD – duitneu

3. GS 102 14:04
Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DD – GraSpinG (WC)
Mnich Mantra Iny Healer – WDU (WC)

6jpg_ahhqspx


BARBARZYŃCA

1. GS 95 12:43 HelloKity (ROC) | Reakor + Nieśmiertelny Król Dzika Szarża DD

2. GS 94 14:17 Eloids (WQW) | Reakor + Nieśmiertelny Król Dzika Szarża DD

3. GS 94 14:34 eNji (LH) | Reakor + Nieśmiertelny Król Dzika Szarża DD

15. GS 89 14:19 Samail (WK) | Reakor + Nieśmiertelny Król Dzika Szarża DD

NIESEZON

1. GS 97 14:00 Viking420 (ZE) | Reakor + Nieśmiertelny Król Dzika Szarża DD

2. GS 96 14:03 Chewingnom (WQW) | Reakor + Nieśmiertelny Król Dzika Szarża DD

3. GS 95 12:26 Njinx | Reakor + Nieśmiertelny Król Dzika Szarża DD

HARDCORE SEZON

1. GS 88 13:32 rafcior (NC) | Reakor + Nieśmiertelny Król Dzika Szarża DD

2. GS 87 13:43 WanWhiteWolf (RIP) | Reakor + Nieśmiertelny Król Dzika Szarża DD

3. GS 87 14:46 AfroZeus (XT) | Reakor + Nieśmiertelny Król Dzika Szarża DD

KRZYŻOWIEC

1. GS 98 13:52 Cokoo (EPICA) | Dziedzictwo Koszmarów Ciernie DD

2. GS 97 14:47 ColdMamba (KP) | Dziedzictwo Koszmarów Ciernie DD

3. GS 96 13:37 OnlySP (EoD)| Dziedzictwo Koszmarów Ciernie DD

70. GS 95 14:38 Conan (ROC)| Dziedzictwo Koszmarów Ciernie DD

NIESEZON

1. GS 105 14:49 Tobs (ZE) | Dziedzictwo Koszmarów Ciernie DD

2. GS 103 14:22 ??? | Dziedzictwo Koszmarów Ciernie DD

3. GS 102 14:57 djpiomex (WK)| Dziedzictwo Koszmarów Ciernie DD

HARDCORE SEZON

1. GS 94 13:53 Frey (RIP) | Dziedzictwo Koszmarów Ciernie DD

2. GS 90 13:15 LXUS | Dziedzictwo Koszmarów Ciernie DD

3. GS 89 13:41 hAero| Dziedzictwo Koszmarów Ciernie DD

 

ŁOWCZYNI DEMONÓW

1. GS 96 14:20 wudijo (ZE) | Dziedzictwo Koszmarów Zemsta/Wachlarz Ostrzy DD

2. GS 96 14:28 TheIronShot | Dziedzictwo Koszmarów Zemsta/Wachlarz Ostrzy DD

3. GS 94 11:40 Sicarius (WQW) | Dziedzictwo Koszmarów Zemsta/Wachlarz Ostrzy DD

36. GS 86 13:36 Samail (WK) | Dziedzictwo Koszmarów Zemsta/Wachlarz Ostrzy DD

NIESEZON

1. GS 101 14:32 Coltousky | Dziedzictwo Koszmarów Zemsta/Wachlarz Ostrzy DD

2. GS 98 14:09 Zolber (ZE) | Dziedzictwo Koszmarów Zemsta/Wachlarz Ostrzy DD

3. GS 98 14:26 Icares (WQW) | Dziedzictwo Koszmarów Zemsta/Wachlarz Ostrzy DD

HARDCORE SEZON

1. GS 92 14:20 Zurog (Cod) | Dziedzictwo Koszmarów Zemsta/Wachlarz Ostrzy DD

2. GS 90 14:00 Snajdan (Mr) | Dziedzictwo Koszmarów Zemsta/Wachlarz Ostrzy DD

3. GS 90 14:11 adaix (Mr) | Dziedzictwo Koszmarów Zemsta/Wachlarz Ostrzy DD

 

MNICH

1. GS 99 14:10 KAMIL (ZE) | Szaty Tysiąca Burz Generator DD

2. GS 99 14:21 Rxt (WQW) | Szaty Tysiąca Burz Generator DD

3. GS 96 13:15 KawaiiTryn (WQW) Szaty Tysiąca Burz Generator DD

12. GS 95 14:32 Hejtero (DoW) Szaty Tysiąca Burz Generator DD

NIESEZON

1. GS 102 14:31 DreikVilharven | Szaty Tysiąca Burz Generator DD

2. GS 101 13:42 Rxt (WQW) | Szaty Tysiąca Burz Generator DD

3. GS 101 14:39 Xiansai (ZE) Szaty Tysiąca Burz Generator DD

HARDCORE SEZON

1. GS 89 14:37 Nemesys (RIP) | Szaty Tysiąca Burz Generator DD

2. GS 88 13:24 Vespion (RIP) | Szaty Tysiąca Burz Generator DD

3. GS 88 14:38 oogieboogie (rckstr) Szaty Tysiąca Burz Generator DD

SZAMAN

1. GS 96 14:47 Ordien (EOD) | Nefrytowy Żniwiarz DD

2. GS 95 13:59 MunQie (ZE) | Piekielny Kieł Monstrum DD

3. GS 95 13:59 higi (Mr) | Piekielny Kieł Monstrum DD

47. GS 90 Legion (DoW) | Piekielny Kieł Monstrum DD

NIESEZON

1. GS 99 13:53 Realtec | Piekielny Kieł Monstrum DD

2. GS 99 14:57 Dardinell (Al) | Piekielny Kieł Monstrum DD

3. GS 97 14:45 Doka (WK) | Piekielny Kieł Monstrum DD

HARDCORE SEZON

1. GS 92 13:28 Lived (rckstr) | Piekielny Kieł Monstrum DD

2. GS 90 13:15 arc (RIP) | Piekielny Kieł Monstrum DD

3. GS 88 13:15 WDU (WC) | Nefrytowy Żniwiarz DD

CZAROWNICA

1. GS 102 14:24 Xabster (ZE) | Ognisty Ptak Archont DD

2. GS 100 14:39 Galeo (WQW) | Ognisty Ptak Archont DD

3. GS 100 14:49 Spry (20cm) | Ognisty Ptak Archont DD

10. GS 98 14:02 kingpin (ZT) | Ognisty Ptak Archont DD

NIESEZON

1. GS 104 14:28 Rob (ZE) | Ognisty Ptak Archont DD

2. GS 103 14:21 LouLou (WQW) | Ognisty Ptak Archont DD

3. GS 103 14:34 Viking420 (ZE) | Ognisty Ptak Archont DD

HARDCORE SEZON

1. GS 96 13:10 Odin (RIP) | Ognisty Ptak Archont DD

2. GS 95 14:51 HagelHarry (Mr) | Ognisty Ptak Archont DD

3. GS 92 13:03 Neskuik1987 (Ninjiaa) | Ognisty Ptak Archont DD

6jpg_ahhqspx

CZYM SIĘ TERAZ GRA?


Mnich Szaty Tysiąca Burz Generator DDhttp://diablo3fans.pl/2-4-2-mnich-r6-generator-solo-100-by-q69

Szaman Piekielny Kieł Nietoperze DD http://diablo3fans.pl/2-4-2-wd-heeltooth-firebats-soloteam/

Czarownica Ognisty Ptak Archont DDhttp://diablo3fans.pl/2-4-2-czarownica-archont-firebird-solo/

Barbarzyńca Reakor & Nieśmiertelny Król Dzika Szarża DDhttp://diablo3fans.pl/2-4-0-barbarzynca-dzika-szarza-soloteam-90/

Krzyżowiec Dziedzictwo Koszmarów Ciernie DDhttp://diablo3fans.pl/2-4-2-krzyzowiec-ciernie-soloteam/

Łowczyni Demonów Dziedzictwo Koszmarów Zemsta/Wachlarz Ostrzy DDhttp://diablo3fans.pl/2-4-1-haori-solo-dh/

Szaman Piekielny Kieł Monstrum DDhttp://diablo3fans.pl/2-4-2-szaman-solo-heeltooth-garg-roe/

Szaman Nefrytowy Żniwiarz DDdiablo3fans.pl/2-4-0-szaman-jade-harvester-solo-80/

Mnich Mantra Iny Healerhttp://diablo3fans.pl/2-4-2-mnich-support-team-234p/

Barbarzyńca Reakor Supporthttp://diablo3fans.pl/2-4-1-support-team-barb/

Czarownica Opus Magnum Delsere Support – http://diablo3fans.pl/2-4-1-czarownica-team-support-100/

diablo-3-_ahhqsxe To tyle z wiadomości sezonowych. Powodzenia i do przeczytania w kolejnym Diablo Expressie!


1

comments

Author anonim
Published
Categories DIABLO III